Osocze bogatopłytkowe - Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w leczeniu schorzeń ortopedycznych

MEDserwis.pl > Osocze bogatopłytkowe >Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w leczeniu schorzeń ortopedycznych

Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w leczeniu schorzeń ortopedycznych

medserwis.pl
PRP czyli osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma) jest to koncentrat płytek krwi otrzymywanych metodą wirowania krwi pacjenta. Otrzymany w ten sposób materiał jest autologiczny czyli własny, tym samym nie wywołuje uczuleń, wstrząsów anafilaktycznych czy innych niepożądanych reakcji. Nie ma ryzyka transmisji zakażeń wirusowych czy bakteryjnych. Cały proces odbywa się w sterylnych warunkach z wykorzystaniem certyfikowanej aparatury spełniającej najwyższe wymogi dla urządzeń medycznych.

Jak działa PRP?
Powodem wykorzystania płytek krwi jest ich zawartość. Czynniki uwalniane przez trombocyty (płytki krwi) to m.in czynniki wzrostu odpowiedzialne za gojenie. Jest to mieszanka czynników wzrostowych takich jak: PDGF (czynnik płytopochodny), VEGF (śródbłonka naczyniowego) oraz EGF(czynnik śródbłonkowy). PRP zawiera również inne białka odpowiedzialne za przyleganie i różnicowanie komórkowe np: fibrynę czy fibronektynę.
Nieuchronny proces starzenia się organizmu, uszkodzeń i zmian zwyrodnieniowych może zostać spowolniony dzięki wykorzystaniu tej techniki. Celem aplikacji czynników wzrostowych jest miejscowe wzmocnienie, potem uporządkowanie i wygaszenie reakcji zapalnej, ostatecznie uzyskanie regeneracji i prawidłowego różnicowania komórek.

Co można leczyć poprzez PRP?
Wykorzystanie tej techniki jest wielorakie. Poprzez leczenie dermatologiczne, które poprawia wygląd oraz jakość skóry, chirurgiczne w procesach gojenia ran a także ortopedyczne, we wszystkich schorzeniach opisywanych jako tendinopatie. Jest to grupa zmian zwyrodnieniowo przeciążeniowych dotyczących ścięgien, rozcięgien i przyczepów mięśniowych. Do najbardziej znanych należą: łokieć tenisisty i golfisty, zapalenie ścięgna Achillesa, kolano skoczka, ostrogi piętowe i towarzyszące im zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie gęsiej stopy i wiele innych. Powtarzające się przeciążenia i mikro urazy skutkują wybujałym i chaotycznym procesem regeneracji, który niekontrolowany prowadzi do stałego bólu, ograniczenia funkcji kończyny i pogorszenia jakości życia.Leczenie za pomocą PRP jest sprawdzoną i uznaną na całym świecie metodą terapii tendinopatii.

Jak wygląda procedura PRP w Gabinecie Harmonia Zdrowia i Urody?

I – pobranie krwi
Pacjent który zgłasza się w celu leczenia osoczem bogatopłytkowym(PRP) nie musi być na czczo. O ile nie zaleci tego lekarz, nie musi odstawiać lub zmieniać stosowanych leków.
By uzyskać osocze bogatopłytkowo lekarz specjalista pobiera krew żylną. Pobierana w pozycji siedzącej, a u osób wrażliwych w pozycji leżącej, najczęściej z żyły kończyny górnej, w okolicy zgięcia łokciowego, rzadziej grzbietu dłoni lub przedramienia. Krew pobierana jest przez wykwalifikowaną pielęgniarkę , w sposób całkowicie jałowy. Ilość krwi wymaga do uzyskania odpowiedniej ilości bogato płytkowego osocza to ok 30 ml krwi żylnej.

II - otrzymanie PRP
Krew zostaje przeniesiona do specjalnego pojemnika do otrzymywania PRP, który umieszczany jest w wirówce. Proces wirowania trwa od kilku do kilkunastu minut. Po odwirowaniu uzyskuje się trzy warstwy płynowe.
Pierwsza warstwa licząc od dołu to czerwone krwinki czyli erytrocyty, druga to koncentrat bogatopłytkowy (PRP), a na samej górze osocze. Koncentrat bogatopłytkowy (PRP) odciągany jest do osobnej strzykawki. Tak przygotowany preparat jest gotowy do podania.

III – podanie osocza bogatopłytkowego
Podanie PRP wykonywane jest pod kontrolą USG. Wynika to ze zmiennych warunków miejscowych takich jak bliskość nerwów czy naczyń (jak w przypadku okolicy łokcia) czy towarzysząca tkanka tłuszczowa (okolica rozcięgna podeszwowego), gdzie iniekcja w nieprawidłowe miejsce nie wywoła efektu leczniczego.

IV – okres po zabiegowy (do ok 7 doby)
Z uwagi na towarzyszący ból zalecane jest odciążanie kończyny. Gdy zabieg ma miejsce na kończynie dolnej zalecane jest stosowanie kul. Niestosowanie leków znieczulających miejscowo nie wynika ze złej woli lekarza, lecz środki anestetyczne działają niszcząco na uzyskany koncentrat PRP.
W przypadku zabiegu wykonywanego na kończynie dolnej zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego przez okres unieruchomienia kończyny dolnej + siedem dni należy stosować profilaktykę przeciwzakrzepową.
Pacjenci u których PRP będzie podane w okolicę stawu łokciowego, po zabiegu zostają również zaopatrzeni w odpowiedni rodzaj unieruchomienia kończyny górnej.
Wszelkie wątpliwości i szczegóły na temat rodzaju czy okresu unieruchomienia zostaną wyjaśnione Państwu podczas wizyty kwalifikacyjnej do podania osocza bogatopłytkowego.

Pacjenci po zabiegu prze pierwsze kilka dni w miejscu podania koncentratu bogatopłytkowego zgłaszają silne dolegliwości bólowe. Jest to normalna reakcja po tego typu procedurze. Ważne jest odpowiednie leczenie przeciwbólowe. O jego rodzaju i okresie przez jaki będzie stosowana farmakoterapia przeciwbólowa dowiedzą się Państwo podczas wizyty kwalifikacyjnej do podania osocza bogatopłytkowego.

V - Okres zdrowienia
Składają się na niego:
1. Unieruchomienie kończyny.
2. Wizyta kontrolna w 7-10 dniu po podaniu koncentratu bogatopłytkowego. Celem oceny funkcji kończyny oraz natężenia dolegliwości bólowych.
3. Kolejna wizyta w 3 tygodniu po podaniu PRP. Określa się funkcję kończyny, odczucia pacjenta oraz możliwe przetrwałe dolegliwości bólowe i jeśli efekt leczenia nie jest zadowalający możliwe jest skierowanie pacjenta na rehabilitację. Rehabilitacja jest istotną składową leczenia pacjentów tendinopatiami,dlatego nie należy o niej zapominać.

Osocze bogatopłytkowe

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl